اخبار خشکباردانستنی هامقالات

خواص پوست گردو برای ریزش مو

فواید و نحوه مصرف پوست گردو

خواص پوست گردو برای ریزش مو{ فواید و نحوه مصرف}

بسیاری از افراد خواص پوست گردو برای ریزش مو را نا‌دیده می‌گیرند و تنها به مواد مغذی موجود در گردو توجه می‌کنند. درست است که گردو یکی از دانه‌های خشک و طبیعی است که سرشار از مواد غذایی مفیدی مانند اسیدهای چرب امگا ۳ است و برای قلب و مغز بسیار مفید است؛ اما نباید از خواص پوست گردو برای ریزش مو و تقویت تارهای مو غافل شد.

پوست گردو هم برای نرم کردن مو مفید است و هم موجب تقویت ریشه‌ی مو می‌شود. درنتیجه رشد موها بیشتر شده و تراکم آن‌ها افزایش پیدا می‌کند. که از مشکل ریزش مو رنج می‌برند، می‌توانند از خواص پوست گردو برای ریزش مو استفاده کنند و مشکل خودشان را برطرف کنند. در این مقاله با بررسی خواص پوست گردو برای مو به شما کمک می‌کنیم تا با فواید و نحوه‌ی مصرف پوست گردو برای مو آشنا شوید، با ما همراه باشید.

خواص پوست گردو برای ریزش مو چیست؟

افرادی که در زمینه‌ی مراقبت و زیبایی فعالیت می‌کنند توصیه می‌کنند که برای داشتن موهای درخشان سالم و زیبا از پوست گردو استفاده‌کنید. درگذشته با استفاده از روش‌های سنتی برای رنگ کردن موها از پوست گردو استفاده می‌کردند. همچنین روغن گردو نیز برای تقویت موها مورد‌استفاده قرار می‌گرفت. در حال حاضر نیز افرادی هستند که به‌جای استفاده‌از شامپوها و مواد شیمیایی و یا درمان‌های شیمیایی برای ریزش مو، از گیاهان و مواد طبیعی استفاده می‌کنند.

این افراد معتقد هستند که خواص پوست گردو برای ریزش مو بهتر از مواد شیمیایی است. گردو دارای موادی مانند سلنیوم است که می‌تواند به‌تنهایی ریزش مو را کاهش دهد. برخی از افراد که دچار ریزش مو هستند پس از مراجعه به پزشک متوجه می‌شوند که به دلیل کمبود بعضی از مواد غذایی دچار مشکلاتی نظیر ریزش مو می‌شوند و با تأمین مواد غذایی می‌توانند مشکل خودشان را برطرف کنند.

بیوتین نیز یکی دیگر از مواد طبیعی است که اگر در بدن کم باشد باعث ریزش مو می‌شود و می‌توان از مواد طبیعی و گیاهی برای جایگزین کردن این ماده و جبران آن استفاده کرد.

عوامل تاثیرگذار بر ریزش مو

برای اینکه بتوانیم بهتر درباره خواص پوست گردو برای مو صحبت کنیم، بهتر است به عوامل تأثیرگذار بر ریزش مو اشاره‌کنیم تا دلایل ریزش مو را شناسایی کنید و بدانید که چگونه پوست گردو می‌تواند برای ریزش مو مفید باشد. از دلایل ریزش مو می‌توان به موارد زیر اشاره کرد.

  • آلودگی
  • تغذیه نامناسب
  • اشعه‌های مضر خورشید
  • آب ناسالم
  • کمبود مواد طبیعی در بدن

همان‌طور که مشاهده کردید این عوامل باعث ریزش مو می‌شوند؛ اما مصرف گردو و یا استفاده از پوست گردو می‌تواند ریزش مو را کاهش داده و در مواردی برطرف کند. پوست گردو دارای مقدار زیادی امگا 3، امگا 6 و اسید چرب امگا 9 است. میزان پتاسیم موجود در پوست گردو، سلنیوم و … نیز به همراه اسید چرب امگا 2 باعث استحکام تارهای مو شده و مواد غذایی مفیدی به ساقه موها می‌رساند. به همین خاطر از ریزش مو جلوگیری می‌کند.

 

فواید پوست گردو و جلوگیری از سفید شدن مو

در بخش پیش به خواص پوست گردو برای ریزش مو اشاره کردیم. در این بخش قصد داریم درباره خواص پوست گردو و جلوگیری از سفید شدن موها صحبت می‌کنیم.

امروزه بسیاری از افراد از مشکل سفیدی مو رنج می‌برند. بسیاری از افراد به دلایل ارثی در سنین پایین دچار این مشکل می‌شوند و با استفاده از شامپوهای شیمیایی، رنگ مو و … اقدام به برطرف کردن این مشکل می‌کنند، اما می‌توان به‌جای درمان‌های شیمیایی و استفاده از رنگ موها که ممکن است عوارض زیادی داشته باشند، از پوست گردو استفاده کرد.

دلیل اصلی سفید شدن موها از بین رفتن رنگ‌دانه مو است. با استفاده از پوست گردو که دارای مقادیر زیادی از پتاسیم است می‌توانید رشد موها را سرعت ببخشید. ترکیب کردن پوست گردو با روغن سویا یا روغن‌زیتون برای ساقه مو بسیار مفید است و باعث نرم شدن موها می‌شود. این لوسیون طبیعی می‌تواند از سفید شدن موها جلوگیری کند و به‌عنوان یکرنگ موی طبیعی به کمک افرادی بیاید که از مصرف رنگ موهای شیمیایی خسته شده‌اند.

رفع سفیدی مو

یک روش برای برطرف کردن سفیدی موها با استفاده از پوست گردو که کاملاً طبیعی است به‌صورت زیر هست:

دو لیوان آب آماده کنید و یک قاشق برگ گردو داخل آن بریزید.

سپس این مخلوط را به مدت ۲۰ دقیقه روی شعله مستقیم گاز قرار دهید و بجوشانید.

پس از گذشت ۲۰ دقیقه اجازه دهید تا این محلول به مدت ۲۰ دقیقه دیگر دم بکشد.

در این فرصت نیز می‌توانید پوست گردو را خورد و آسیاب کنید و آن را به محلولی که در حال دم کشیدن است اضافه کنید.

پس از سرد شدن محلول می‌توانید آن را روی موهای خودتان بمالید و به‌وسیله شامپوهای نرم‌کننده ساده شستشو دهید.

این محلول می‌تواند به‌راحتی موهای سفید شما را رنگ کند، همچنین از ریزش مو نیز جلوگیری می‌کند. بسیاری از خانم‌های باردار که نمی‌توانند از رنگ موهای شیمیایی استفاده کنند از این روش برای رنگ کردن موها استفاده می‌کنند.

نحوه مصرف 

برای اینکه بتوانیم از خواص پوست گردو برای ریزش مو استفاده کنید باید بتوانید از این ماده‌ی طبیعی یک عصاره یا جوشانده‌ی مناسب به دست بیاورید. به همین خاطر در این قسمت شما را با نحوه‌ی مصرف پوست گردو برای درمان ریزش مو آشنا می‌کنیم.

به‌منظور بهره‌مندی از خواص پوست گردو برای ریزش مو می‌توانید سه یا چهار شاخه گردو باپوست را در نیم لیتر آب بجوشانید.

پس از ۱۰‌دقیقه جوشا‌ندن شاخه‌ها، برگ‌ها و پوست گردو، یک معجون به دست می‌آید که باید این معجون را صاف کنید و از عصاره‌ی آن استفاده کنید.

مدتی صبر کنید تا این جوشانده خنک شود و بعدازآن می‌توانید عصاره گردو را به‌صورت مستقیم روی موها و پوست سر قرار دهید.

بهتر است از شانه استفاده کنید تا این عصاره به ریشه موها و پوست کف سر هم برسد.

عصاره پوست گردو هم برای پوست سر مفید است و هم برای ساقه‌های مو مفید است. برای اینکه از این کار نتیجه بگیرید باید به‌طور منظم این عصاره را تهیه کنید و آن را روی موهای خودتان قرار بدهید.

طرز تهیه رنگ مو از پوست گردو

همان‌طور که اشاره کردیم پوست گردو می‌تواند به‌عنوان رنگ موی طبیعی استفاده شود.

برای استفاده از پوست گردو به‌عنوان رنگ مو، باید ۱۰ الی ۱۵ عدد گردوی خردشده را به همراه پوسته‌های آن‌ها در آب جوش بخیسانید.

پس از گذشت نیم ساعت که پوسته‌ها و گردوها در آب جوش خیس خوردند، اجازه دهید تا کامل خنک شوند.

سپس پوست‌ها را صاف کنید و با استفاده از یک پنبه از محلول موردنظر روی ساقه‌های موی خودتان قرار دهید.

بهتر است دسته‌های نازکی از مو جدا کنید و بعد این محلول را روی ساقه موها قرار دهید تا بهتر رنگ بگیرد. پس از نیم ساعت هم می‌توانید با یک نرم‌کننده ساده یا شامپوی ساده موهای خودتان را بشویید.

بهتر است تا یک هفته از آب خیلی داغ برای شست و شوی موها استفاده نکنید. چراکه باعث از بین رفتن رنگ مو می‌شود.

کلام پایانی

با توجه به خواص پوست گردو برای ریزش مو و خواص پوست گردو برای جلوگیری از سفید‌شدن موها می‌توانید از پوست سبز گردو به‌منظور تقویت ریشه‌ی مو و از بین‌بردن موهای سفید استفاده‌کنید. نحوه مصرف پوست گردو به این صورت است که باید پوست‌های سبز گردو را در آب جوش بریزید و ۱۰ دقیقه بجوشانید. پس‌ازاینکه عصاره‌ی پوست گردو آماده‌شد،
اجازه دهید تا خنک شود بعد از صاف کردن این جوشانده می‌توانید آب پوست گردو را روی موها و پوست سر خود بمالید.

حتی می‌توانید پوست سر را با این آب گردو شستشو دهید و درنهایت بدون استفاده از شامپو یا با استفاده از شامپوهای نرم‌کننده ساده موهای خودتان را آبکشی نمایید. خواص پوست گردو برای مو بسیار زیاد است که ازجمله آن‌ها می‌توان به درخشان کردن ساقه مو، برطرف کردن سفیدی، تقویت کردن ریشه مو، جلوگیری از ریزش مو شادابی و پرپشت کردن موها و تقویت فولیکول‌های مو اشاره کرد.

 

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا