اخبار برنج

راهنمای خرید برنج خوب و باکیفیت

نکاتی برای خرید برنج مرغوب

راهنمای خرید برنج خوب و باکیفیت {تمامی کارهایی که حرفه‌ای‌ها میکنند}

برنج به عنوان پرمصرف‌ترین غذای اصلی برای بخش بزرگی از جهان به‌ویژه در آسیا در نظر گر‌فته می شود. این دانه با توجه به تغذیه و کالری دریافتی انسان، جزو مهمترین غلات است که بیش از یک پنجم کالری مصرفی انسان در سراسر جهان را تامین می کند. برنج تقریباً قوت غالب ایرانی هاست و دقیقاً به همین دلیل است که تا حد زیادی  مصرف می شود. انواع مختلفی از برنج در بازار موجود است که به همین دلیل باید در انتخاب کیفیت مطلوب در هنگام خرید برنج دقت کرد. زیرا انتخاب برنج با کیفیت برتر برای سلامتی مفید است.

نکاتی برای انتخاب برنج مرغوب:

  1. به رنگ برنج دقت کنید. به سراغ برنجی بروید که رنگ روشنی دارد و رنگ کرمی یا زرد رنگی روی آن وجود ندارد.
  2. به بافت برنج دقت کنید. برنج باکیفیت دارای بافتی قدرتمند است و هنگام فشار‌دادن به راحتی نمی‌توان ان را شکست.
  3. به سراغ نوعی برنج بروید که هنگام فشار دادن نمی چسبد. برنجی که هنگام فشار به دست می‌چسبد نشان می‌دهد که محتوای روان‌کننده‌ای دارد که برای سلامتی فرد خوب نیست.
  4. برای انتخاب برنج مناسب دانه برنج را بررسی کنید. اگر این کار را انجام دهید، می توانید تشخیص دهید که برنج جدید است یا کهنه‌.
  5. مطمئن شوید که برنج دارای «کنه» نباشد.
  6. برنج را از یک فروشگاه معتبر خریداری کنید. یک فروشگاه قابل اعتماد انتخاب کنید که برنج مرغوب و سالم را تحویل می دهد.
  7. در خرید برنج دقت کنید که دانه های آن یکدست باشد. اگر دانه های برنج ریز و درشت باشد یا رنگ آنها با هم متمایز باشد نشان می دهد که این برنج از یک نوع نیست و قاطی شده‌است.
  8. عطر و بوی برنج هم یکی از نکات مهمی است که در خرید برنج باید به آن توجه کرد. برای اینکه بدانیم برنج ما عطر دارد یا خیر یک مشت از برنج را در دست خود بگیرید و آن را ها کنید سپس بلا‌فاصله برنج را بو کنید تا عطر آن را متوجه شوید‌.
  9. یکی دیگر از ویژگی های ظاهری برنج خوب این است که حالت نیمه بلوری و شفاف دارد و مانند برنج های خارجی کدر رنگ نیست.
  10. سفیدک نداشتن برنج مورد دیگریست که باید به آن توجه کنید. گاهی بروی دانه های برنج لکه های سفیدی مثل ابر وجود دارد. این سفیدک ها باعث زیاد شدن لعاب و وا رفتن برنج موقع پختن می شود.

تست کیفیت برنج

برای تست کیفیت برنج آن را زیر دندان خود فشار دهید. برنج مرغوب هنگام گاز گرفتن به راحتی شکسته نمی شود و سفت است. اگر برنج خیلی شکننده باشد، دوام زیادی نخواهد داشت.

چرا یافتن تامین کنندگان برای خرید برنج باکیفیت ضروری است؟

در سال های گذشته خرید برنج به صورت عمده باید به صورت چهره به چهره انجام می شد. امروزه مردم برای خرید برنج خوب به نام های معتبری که طی سال ها امتحان خود را پس داده اند اعتماد می کنند. اگر مشتری جدیدی هستید و به دنبال خرید برنج به صورت عمده هستید، ابتدا لیست بهترین عرضه کنندگان برنج را مطالعه کنید. برنج ایرانی مرغوب ترین نوع برنج در سراسر دنیاست. آب و هوای حاصلخیز شمال کشور برنجی خوش عطر و طعم را پرورش می دهد که درجه یک است. انواع اقسام مختلفی از برنج ایرانی در بازار عرضه می شود که بر اساس کیفیت آنها درجه بندی می شوند.

سایت بنکدارها تنها مرجع بزرگ برای انتخاب بهترین فروشنده برنج عمده در ایران است.

خرید بهترین برنج درجه یک ایرانی

بطور کلی برنج ایرانی برترین رتبه را در طعم و کیفیت  دارد، اما همین برنج ایرانی هم به برند و نام های مختلفی تقسیم می شوند. برنج دم سیاه گیلان، برنج طارم، برنج هاشمی، برنج علی کاظمی، برنج صدری گیلان، برنج شیرودی شمال، کشت دوم از انواع مختلف برنج است.

این نکات مطمئنا به شما کمک می کند تا بهترین کیفیت برنج را برای خود و خانواده تان انتخاب کنید. سالم غذا بخورید و از طعم عالی برنج بر سر سفره خود لذت ببرید.

برنج کشت دوم

برنج کشت دوم یکی از بهترین انواع برنج است که بیشتر در مناطقی مانند فریدونکنار و بخش هایی از مازندران کشت می شود. دم سیاه و هاشمی جزو برنج های دست بالا و اعلا به حساب می آید و می توان آن را به عنوان بهترین برنج طعم دار ایرانی به حساب آورد. این برنج عطر خوبی دارد و رنگ سفید آن دارای رگه های نازک کرم رنگ است.

برنج دانه بلند

برنج دانه بلند برنجی خوش پخت است که یکی از محبوب ترین برنج های خطه ی گیلان و مازندران است. این برنج، بیشترین مقاومت را در برابر انواع آفت های گیاهی و جانوری دارا می باشد.برنج طارم و برنج هاشمی یکی از سالم ترین برنج های ایرانی شمال است.

تفاوت برنج هاشمی با برنج دمسیاه

تفاوت برنج هاشمی با برنج دمسیاه بسیار کم است و در بسیاری از ویژگی ها شبیه یکدیگر هستند. برنج علی کاظمی هم از برندهای معروف برنج ایرانی است. برنج علی کاظمی ، به همراه برنج طارم، جزو پرعطرترین برنج های عطری و معطر ایرانی به حساب می آورند. بعد از این انواع برنج، برنج شیرودی قرار می گیرد. برنج شیرودی یکی از انواع برنج اصلاح شده ژنتیکی است که از دو نوع برنج طارم هاشمی و برنج خزر به بار می آید. عطر و طعم آن معمولی رو به خوب است و ری مناسبی هم دارد.

سخن پایانی برای خرید برنج درجه یک

در خرید و انتخاب برنج حتما نظرات قبلی مشتریان و تجربیات آنها را هم در نظر بگیرید. مواردی همچون طعم برنج، ری پذیری آن و عطر بوی قطعی اش تا برنج را نپزید بطور کامل مشخص نمی شود. از همین رو حتما نظرات دیگران را در خرید و تجربه های قبلی آنها جویا شوید تا بهترین نوع و برند برنج را انتخاب نمایید.

در اصل نه تنها موارد ذکر‌شده در بالا باید در هنگام انتخاب برنج خوب را در نظر گرفته‌شود، بلکه کیفیت دانه نیز مورد توجه قرار می گیرد که تحت تأثیر عوامل متعددی از جمله شیوه های رشد، زمان و نوع برداشت، مدیریت ذخیره سازی است. همه ی این موارد می توانند در کیفیت محصول نهایی تاثیر گذار باشند و طعم و عطر بهتری از برنج را به شما ارائه دهند.

 

 

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا