اخبار چای و قهوهبازرگانیدانستنی هامقالات

صادرات چای ایران به کدام کشورها بیشتر است؟

گزارش چهار سال گذشته

صادرات چای ایرانی به ۱۷ کشور جهان انجام می‌شود. میزان عمده کشت چای در ایران در استان‌های گیلان و مازندران انجام می‌شود. حدود ۵۵ هزار خانواده کشاورز در زمینه کشت چای فعالیت می‌کنند و از این راه معیشت خود را تأمین می‌نمایند. ۱۵۰ کارخانه چای سازی نیز در کشور ایران مشغول به کار هستند که به‌صورت مستقیم و غیرمستقیم حدود ۵۰۰ هزار نفر نیروی کاردارند.

یکی از محصولات صادراتی کشور، چای ایرانی است، برای اینکه بدانیم صادرات چای  به کدام کشورها بیشتر است و کدام‌یک از کشورهای خارجی چای ایرانی را وارد می‌کنند، بهتر است اطلاعات کافی دراین مورد در چند سال گذشته داشته باشیم.

از میان کشورهای واردکننده چای ایران می‌توان به کشور امارات، ترکیه، روسیه، هند و عراق اشاره کرد. بیشتر میزان صادرات چای ایرانی به کشورهای همسایه است، اما برخی دیگر از کشورهای جهان نیز جزء واردکنندگان چای ایران هستند که در ادامه بیشتر درباره آن‌ها صحبت می‌کنیم.

صادرات چای به کدام کشورها بیشتر است؟

چای یکی از کالاهای پرمصرف در جامعه ما ایرانی‌ها است و چای را به‌عنوان یکی از نوشیدنی‌های پرمصرف می‌شناسیم. البته بیشتر هم‌وطنان عزیزمان از چای‌های وارداتی استفاده می‌کنند و عده کمی چای ایرانی مصرف می‌کنند. برای همین به‌منظور جبران کمبود چای در داخل کشور واردات چای از کشورهایی نظیر هند و سریلانکا انجام می‌شود.

در سه ماه اول سال جاری میزان 14354 تن از کشور سریلانکا و هند واردشده است که بیشترین حجم این واردات مربوط به کشور هندوستان بوده، به‌طورکلی میزان ۶۰ الی ۷۰ درصد چای مصرفی داخل کشور وارداتی است، اما سهم تجارت و صادرات چای ایرانی به کشورهای خارجی نیز بالا است.

بر اساس گزارش چهار سال گذشته کشورهایی که جزو واردکننده‌های اصلی چای ایران بوده‌اند، اغلب کشورهای همسایه هستند. با توجه به صحبت‌های سخنگوی گمرک در سال جاری بیشتر از ۵۷۵ تن چای باارزش ۴۹۳۷۸۵ هزار دلار به کشورهای جهان صادرشده است.

در چند سال اخیر عراق به‌عنوان یکی از واردکنندگان اصلی چای ایرانی با خرید ۱۸۳ تن چای ایرانی به مبلغ دویست و هفتادوسه هزار و پانصد دلار رتبه اول را داشته است.

پس از عراق کشور قزاقستان با خرید ۱۱۲ تن چای ایرانی در رتبه دوم قرار داشته است. سومین کشور مقصد صادرات چای ایرانی کشور افغانستان با واردات ۶۹ تن چای و چهارمین کشور آلمان با واردات ۳۷ چای ایرانی بودند. کشورهای هند، تاجیکستان، روسیه، ازبکستان و ترکیه نیز در رتبه‌های بعدی قرار دارند.

قیمت چای صادراتی
قیمت چای صادراتی

قیمت چای صادراتی

قبل از اینکه درباره قیمت صادرات چای ایرانی صحبت کنیم بهتر است بدانید که ایران به بیش از ۲۷ کشور خارجی چای صادر می‌کند. ازجمله این کشورها که مقصد صادرات چای ایرانی هستند، می‌توان به کشورهای هند، روسیه، تاجیکستان، گرجستان، عراق، استرالیا، ترکمنستان، ازبکستان، افغانستان، کانادا، بلژیک، ترکیه، کنیا، جمهوری آذربایجان، سوئیس، قزاقستان، قطر، فنلاند، لبنان، امارات متحده عربی، چین، اکراین، هلند، کویت، انگلستان و قرقیزستان اشاره کرد. با توجه به اینکه حدود ۴۸۲ ۲.۷ میلیارد تومان چای صادرشده است، می‌توان قیمت هر کیلوگرم چای  را حدود شصت هزار تومان در نظر گرفت.

 

 کشورهای اصلی واردکننده چای

بر اساس آمارهای به‌دست‌آمده صادرات چای ایرانی به سه کشور خارجی بیشتر بوده است. در این قسمت لیست کشورهای مقصد صادرات چای ایرانی را به ترتیب مشاهده می‌کنید.

  • کشور روسیه با میزان واردات ۲۶۹۱ تن چای ایرانی
  • کشور هند با میزان واردات ۲۵۰۲ تن
  • کشور ازبکستان با میزان واردات ۱۶۵۲ تن
  • کشور عراق با میزان واردات ۱۵۹۱ تن چای ایرانی

کلام پایانی

لیست کشورهایی که واردکننده چای ایرانی هستند و بیشترین میزان چای ایرانی را وارد می‌کنند، عبارت‌اند از: کشورهای قزاقستان، افغانستان، تاجیکستان، آلمان، روسیه، هند و ترکیه

 

 

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا