اخبار برنجدانستنی هامقالات

برنج استخوانی چیست؟ خواص، نحوه پخت و نحوه تشخیص

برنج استخوانی چیست؟ خواص، نحوه پخت و نحوه تشخیص

برنج استخوانی یکی از انواع معروف برنج است که در این مقاله قصد داریم به بررسی خواص، نحوه پخت و تشخیص برنج استخوانی بپردازیم. پس با مجله بنکدارها در ادامه همراه باشید.
ایران منبع برنج است و بهترین برنج های دنیا در ایران  و شمال کشور کاشته می شوند. از همین رو مصرف برنج در ایران هم به نسبت سایر نقاط جهان بالاتر است.

تقریباً نیمی از جمعیت جهان، از جمله تمام شرق و جنوب شرق آسیا، به طور کامل به برنج به عنوان یک غذای اصلی وابسته هستند. در کل 95 درصد از محصول برنج جهان توسط انسان خورده می شود. برنج شمال ایران یکی از مرغوبترین گونه عای برنج در دنیاست که طرفداران بی شماری دارد. دنیای برنج ها گستردگی ویژه ای دارد و انواع اقسام مختلفی از آن وجود دارد.

برنج استخوانی چیست؟

برنج استخوانی در واقع یک اصطلاح بود که کم کم مرسوم شد. در واقع برنجی که ظاهری سفت و استخوان مانند داشته باشد و بعد از پخت دچار شکستگی نشود را برنج استخوانی می گویند. در واقع این محصول به صورت خام براحتی نمی شکند و مقاومت بالایی دارد.

خواص برنج استخوانی

برنج های نامرغوب و متفرقه معمولا شیارهایی بر سطح خود دارند. همین شیارهای ظریف سبب می شود تا در هنگام پخت برنج خرد و شکسته شده و حالت یکدستی خود را از دست بدهد. برنج هایی که توسط کارخانه های شالیکوبی مدرن پوست کنده می شوند، از این خاصیت برخوردارند‌. برنج‌های استخوانی انواع مختلفی دارند از جمله برنج هاشمی استخوانی، طارم استخوانی و شیرودی استخوانی و برنج دمسیاه استخوانی است.

برنج سرشار از کربوهیدرات است و تامین کننده انرژی بدن می باشد. شاید ندانید اما این گیاه خواص بسیاری دارد که برای بدن مفید و ضروری هستند. برنج به دلیل کم بودن چربی، سدیم و کلسترول برای جلوگیری از چاقی مناسب است. برنج در کنترل فشار خون هم تاثیر گذار است و دارای فیبر نامحلول است و بدن را در برابر انواع مختلف سرطان محافظت می‌ کند. ویتامین B، ویتامین A، ویتامین C، فلاونوئیدها و انواع آنتی اکسیدان ها در برنج وجود دارد. برنج برای مراقبت از پوست و جلوگیری از ریزش مو هم ضروری است و با داشتن ویتامین ها مواد مغذی را به پوست و مو میرسانند.

نحوه پخت برنج استخوانی

برای پخت برنج استخوانی باید دوبار برنج را با آب ولرم یا سرد بشویید. برنج را بدون چنگ زدن شدید بشویید تا خرد و دانه‌ها شکسته‌نشود. برای پخت صحیح برنج استخوانی آن را هفت تا هشت ساعت در آب خیس کنید و نمک را هم اضافه کنید. برای بیشتر قد کشید‌ن برنج استخوانی آن را از شب قبل خیس کنید. در مرحله بعد برای برنج آبکش باید آن را درون آبجوش بریزید. آبجوش باید به اندازه دو انگشت بالاتر از  سطح برنج باشد( نه بیشتر) و اجازه دهید تا جوش آید.

پس از چند بار برنج را هم بزنید و صبر کنید تا مغز پخت شود. توجه کنید تا برنج زیاد بجوش نیاید. بعد از آن برنج را آبکشی کنید در آبکش بریزید. سپس دو قاشق روغن به آن اضافه کرده و اجازه دهید به مدت چهل دقیقه با شعله ملایم دم بکشد.

برنج استخوانی نسبت به سایر برنج ها قد بیشتری می کشد. توجه دا‌شته باشید که برنج استخوانی تازه دارای رطوبت است و چهار ماه طول می کشد تا تازگی و رطوبت آن کاهش پیدا کند و به برنج مرغوب تبدیل شود.

نحوه تشخیص برنج استخوانی

تنوع در برنج بسیار زیاد است و فروشندگان مختلفی آن را عرضه می کنند. برنج را تا پخته‌نشود نمی توان راجبش نظر داد اما راه هایی برای تشخیص برنج استخوانی خوب و راهکارهای خرید برنج وجود دارد.

نحوه تشخیص برنج استخوانی در وهله اول با توجه به شکل ظاهری آن صورت می گیرد. دانه های برنج استخوانی کشید‌ه و بلند هستند. رنگ دانه ها سفید و گاها شفاف است اما در برنج یکدست همه از یک رنگ تشکیل شده‌اند و به اصطلاح برنج قاطی ندارد.

مرحله‌ی بعدی توجه به شیارهای روی برنج است. دانه‌های آن صاف هستند و خط و خطوط یا شیاری بر روی آن ها نیست. آنها در برابر شکسته‌شدن مقاومند و همچون استخوان سفت هستند. شکل کلی این محصول هم بدون شکستگی و یک دست است.‌

ویژگی های برنج خوب

تشخیص برنج خوب سخت است اما آن هم راهکارهای ویژه ای دارد. برنج خوب دارای مشخصه های مهمی است که باید قبل از خرید به آنها توجه کنید. اول از هم عطر و بوی برنج است. وقتی یک مشت از برنج را در دست می گیرید نفس خود را به برنج داده و فورا آن را بو کنید. برنجی که بو و عطر خوبی دارد معمولا مرغوب تر است. برنج های هاشمی، طارم و صدری در رده خوش عطر ترین برنج های ایرانی هستند. شکل ظاهری دانه های برنج هم بسیار مهم است. برنجی که خوب برداشت و خشک شده باشد ظاهری صاف، بدون لکه و بند دارد.

اما برنجی که بروی آن خطوط و بند وجود داشته باشد حاکی از کیفیت پایین آن است و با کوچکترین ضربه برنج می شکند و خرد می شود. یکدست بودن برنج هم را تشخیصی بعدی است. بعضی وقت ها ممکن است دو یا سه مدل برنج را در یک گونی قاطی کنند. برای پی بر‌دن به این موضوع تعدادی دانه‌ی برنج استخوانی حدود سی عدد را ردیفی کنار هم بچینید اگر انداره‌ی دانه های برنج تقریبا با هم یکی بود یعنی برنج با برنج دیگری قاطی نشد‌ه  و کاملا یکدست است. پر رنگ و کمرنگ بودن دانه ها یا شفاف بودن بعضی از آنها هم نشان از یکدست نبودن برنج دارد.

خشک بودن کامل برنج نشانه‌ی بعدی برنج مرغوب

برنجی که عملیات خشک کر‌دن آن به درستی انجام نشود، رطوبت در آن باقی‌مانده و باعث کاهش کیفیت برنج می شود. به همین دلیل کارخانه‌‌ها شالیکوبی، با استفا‌ده از دستگاه‌‌های خشک کن برنج­ تازه برداشت‌شده  که مرطوب هم هست را خشک می­ کنند، تا رطوبت آن ها کمتر شود؛ زمان و میزان حرارت این دستگاه‌ خشک کن نقش مهمی در کیفیت برنج خروجی دارد.

اگر حرارت بالا باشد و خشک کردن در بازه زمانی کوتاهی انجام شود برنج خروجی کیفیت خود را از دست می دهد. راه تشخیص آن هم این است:
دانه ای از برنج را زیر دندان بگذارید اگر براحتی نشکند برنج خشک و مناسبی است. قد کشید‌ن و ری دا‌دن برنج هم بستگی به خشکی آن دارد. کمی چرب بودن دانه های برنج و سفیدک نداشتن آنها هم نشانه دیگری از برنج مرغوب است که به شما در انتخابتان کمک خواهد کرد.

بطور کلی روش های زیادی برای تشخیص برنج خوب بخصوص برنج استخوانی خوب وجود دارد که با کمی تجربه می توانید به آنها دست پیدا کنید و بهترین انتخاب را در بین برنج های مرغوب ایرانی داشته باشید.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا