اخبار برنجدانستنی هامقالات

هر قاشق برنج چند گرم است و هر کیلو برنج برای چند نفر مناسب است؟

هر قاشق برنج چند کالری است؟

هر قاشق برنج چند گرم است و هر کیلو برنج برای چند نفر مناسب است؟

برنج یکی از مواد غذایی است که اغلب افراد در سرتاسر جهان آن را تهیه کرده و مصرف می‌کنند. این ماده غذایی کالری زیادی نسبت به سایر مواد غذایی دارد که به همین دلیل افراد پیش از مصرف محاسبه می‌کنند که هر قاشق برنج چند گرم است و چند کالری می‌شود. اگر شما هم جز این افراد هستید، برای آشنایی با موضوع نحوه محاسبه برنج برای هر نفر و کالری هر یک قاشق برنج، در ادامه مقاله با ما همراه باشید.

 هر کیلو برنج برای چند نفر مناسب است؟

دانستن میزان برنج، برای همه افرادی که در خانه غذا می‌پزند و یا در رستوران‌ها و آشپزخانه‌ها کار می‌کنند، امری ضروری است. زیرا، اگر میزان دقیق برنج را ندانند ممکن است آن را بیش از حد و یا کمتر از میزان مورد نیاز، بپزند. لازم به ذکر است تا بدانید که نمی‌توان میزان دقیقی را برای محاسبه برنج در نظر گرفت. زیرا، برخی از عوامل موجب می‌شوند تا این میزان افزایش یا کاهش یابد. برخی از این عوامل تاثیر گذار، شامل موارد زیر می‌باشند:

  • نوع برنج که طبخ می‌شود.( ایرانی، هندی، پاکستانی و ….)
  • غذایی با خود برنج سرو می‌گردد.( خورشت، کباب و …)
  • سن و جنسیت افرادی که برنج را مصرف می‌کنند.
  • منطقه‌ای که در آن برنج طبخ می‌شود.( مصرف برنج در کشورهایی آسیایی با اروپایی متفاوت است.)
  • اشتهای افرادی که قرار است برنج را میل کنند.

با در نظر گرفتن عوامل ذکر شده به طور کلی می‌توان بیان کرد که هر یک پیمانه برنج، حدودا 150 گرم است که این مقدار ضربدر هفت، به صورت تقریبی مساوی با یک کیلوگرم می‌باشد. لذا، به یاد داشته باشید که یک کلیوگرم برنج، برای 7 نفر مناسب است. اما، گاهی اوقات بنا به دلایل ذکر شده هر آشپزی می‌تواند این میزان را بیشتر و یا کمتر در نظر بگیرد.

هر قاشق برنج چند کالری است؟

برخی از افرادی که رژیم غذایی دارند، پیش از مصرف هر مواد غذایی ابتدا کالری آن را محاسبه می‌کنند. لذا، آن‌ها پیش از مصرف برنج نیز کالری هر یک قاشق را حساب می‌نمایند. آن‌ها برای حساب کردن کالری برنج در هر قاشق، ابتدا باید نوع برنج را تعیین نمایند. زیرا، کالری هر نوع برنج با دیگری متفاوت است. کالری انواع برنج به ازای هر قاشق غذاخوری، به شرح زیر می‌باشند:

  • یک قاشق برنج سفید پخته‌شده با روغن، 35 کالری
  • هرقاشق برنج کته‌ی پخته‌شده با روغن 25 کالری
  • 1قاشق برنج سفید خام 21.6 کالری
  • یک قاشق برنج قهوه‌ای 18.3 کالری

لازم به ذکر است تا بدانید زمانی که برنج با ماده دیگری ترکیب شود، کالری آن نیز بیشتر می‌شود. به طور مثال:زمانی که برنج با پیاز، سیب زمینی، گوجه فرنگی و… ترکیب شده و تبدیل به استانبولی شود، هر یک قاشق آن 25 کالری خواهد داشت. همچنین، هر یک قاشق عدس پلو، 35 کالری و هر یک قاشق لوبیاپلو، 30 کالری دارد.

بطور کلی در پاسخ به این سوال که هر قاشق برنج چند گرم است می توان گفت:
حدود 10 گرم است کالری آن بین 18 تا 40 کالری است.
که با توجه به میزان روغن و نشاسته‌ی برنج این مقدار تغییر می‌کند.

دو کیلو برنج برای چند نفر شله زرد می شود؟

غذاهایی که با برنج پخته می شوند، با چالش‌هایی رو‌به‌رو هستند که یکی از اصلی‌ترین آن‌ها، میزان مصرف برنج است. یکی از محبوب‌ترین این غذاها شله زرد است که افراد در اغلب اوقات آن را به میان زیاد و برای نذری می‌پزند. بر اساس مطلبی که در بخش‌های پیشین بیان کردیم، هر یک کیلوگرم برنج، برای 7 نفر مناسب است. بنابراین، هر دو کلیو برنج که در شله زرد ریخته‌می‌شود، برای 14 الی 15 نفر مناسب می‌باشد. البته، به یاد داشته‌باشید که اگر شله زرد نذری است، این تعداد بستگی به ظرفی دارد که شله زرد در آن ریخته‌می‌شود. اگر ظرف کوچک باشد ممکن است شله زرد به افراد بیشتری برسد، اما اگر ظرف کوچک باشد، به افراد کمتری خواهد رسید.

خلاصه مطلب نحوه محاسبه کالری هر قاشق برنج

ما در این مقاله سعی داشتیم تا شما عزیزان را با نحوه محاسبه برنج برای هر نفر و محاسبه کالری هر یک قاشق برنج، آشنا کنیم. همچنین پاسخ این پرسش که
هر قاشق برنج چند گرم است را به طور واضحی بدهیم.
به یاد داشته باشید که تعیین میزان مناسب برنج، به عوامل مختلفی که در مقاله بیان کردیم بستگی دارد. لذا، اگر تصمیم دارید تا برنج را در تعداد زیاد طبخ کنید، ابتدا آن را تست کرده و از میزان مناسب آن مطمئن شوید. اگر سوال دیگری در این زمینه دارید، می‌توانید از همکاران ما یاری بگیرید و نظرات خود را با ما به اشتراک بگذارید.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا