اخبار برنجدانستنی هامقالات

برنج سرلاشه چیست؟ نحوه پخت + تفاوت برنج لاشه با برنج سر لاشه

برنج سرلاشه چیست؟ نحوه پخت + تفاوت برنج لاشه با برنج سر لاشه

برنج درجه یک طعم  و بوی خاصی دارد. برنج درجه یک محصولی است که تمیز و یکدست باشد. همچنین باید گفت که برنج های کهنه از برنج تازه بهتر است زیرا  هر چقدر دانه های برنج بیشتر خشک شود در زمان پخت بیشتر می تواند آب بیشتری جذب کند. همان طور که می دانید برنج ها انواع مختلفی دارند. یکی از انواع آن‌ها برنج سرلاشه است. ما در این مطالب قصد داریم تا برنج سر لاشه را به شما معرفی کنیم.

برنج یکی از مواد غذایی است که امروزه به جز جدا نشدنی سفره‌های ایرانی تبدیل شده‌است. هر کدام از برنج ها دارای طعم و بافت خاصی هستند. این تنوع بالای برنج موجب‌شده تا افراد برای خرید برنج محدودیتی نداشته باشند. برنج از جمله غذاهایی است که دارای خواص فراوانی می باشد. اما مهم است که چه نوع برنج و با چه کیفیتی را مصرف می کنید.

برنج سر لاشه یعنی چی؟

حتما شما هم تا کنون نام برنج سرلاشه را شنیده‌اید. برنج های سرلاشه به برنج هایی گفته‌می‌شود که در مقایسه با برنج های سالم کوچک تر هستند. یا به صورت نوک پریده هستند. در کنار برنج سر لاشه برنج لاشه نیز وجود دارد. مراحل به‌دست آوردن سرلاشه و برنج لاشه با هم تفاوتی نداشته و مشابه یکدیگر است. این برنج ها با استفاده از دستگاه بوجار و غربال‌شده و در نهایت از برنج های سالم جدا می شوند.

توجه داشته باشید که برای به دست اوردن برنج سر لاشه در زمان بوجار باید برنج هایی جدا شوند که دانه های سالم زیادی داشته و دانه های شکسته در آن مانند نیم دانه در آن کمتر باشد تا بتوان به آن برنج نیم دانه گفت. بسیاری از افراد ممکن است نتوانند تفاوت بین برنج سر لاشه و برنج لاشه را تشخیص دهند. به همین دلیل ما قصد داریم این دو نوع برنج را با هم مقایسه و تفاوت های آن ها را بررسی کنیم.

برنج لاشه چیست؟

برنج لاشه برنج هایی هستند که از نظر اندازه نصف برنج های سالم بوده و از برنج های نیم دانه بزرگ تر هستند. در خصوص مراحل به دست آوردن برنج های لاشه باید گفت که
برنج هایی که از شالیزار به خریداران تحویل داده‌شده باید در هر کیسه‌ی 70 کیلویی 5 الی 10 درصد برنج شکسته‌شده وجود داشته‌باشد.

به عبارت دیگر برنج لاشه همان برنج های سالم هستند که در طی فرآیند سفید شدن در کارخانه های شالیکوبی دارای مقاومت کمی بوده و شکسته می شوند. برای جدا کردن دانه های سالم از دانه شکسته باید دستگاهی به نام دستگاه بوجار یا همان غربال کننده برنج را به کار برد. این دستگاه دانه‌های سالم برنج را از دانه های شکسته جدا‌کرده و آن را در بسته بندی های جداگانه به بازار عر‌ضه می کند.

برنج سرلاشه چیست
برنج سرلاشه چیست

تفاوت برنج سرلاشه با برنج لاشه

امروزه به دلیل این که انواع مختلفی از برنج ها در بازار وجود دارد و برخی از افراد نمی توانند تفاوت های آن ها را به خوبی تشخیص دهند،
فروشندگانی هستند که از این فرصت استفاده‌کرده و قیمت برنج را بالا اعلام می کنند. گاهی ممکن است فروشندگان برنج لاشه را به عنوان برنج سرلاشه و یا نیم دانه را به عنوان برنج لاشه به مشتریان معرفی کنند. به همین دلیل شما باید به خوبی برنج سر لاشه و لاشه را بشناسید تا متوجه تفاوت های آن ها شوید.

البته باید گفت که شناسایی و تشخیص برنج کار راحتی نیست و نیاز به مهارت دارد اما شما با دانستن چندین نکته‌ی ساده به راحتی می توانید برنج سرلاشه و برنج لاشه را تشخیص دهید و یک برنج مناسب انتخاب کنید.

همان طور که اشاره کردیم برنج سر لاشه با برنج لاشه دارای تفاوت هایی است. برنج سر لاشه و برنج لاشه هر دو می توانند جزء نوع خاصی از برنج باشند. برای مثال برنج سرلاشه هاشمی یا برنج لاشه طارم. از مهم ترین تفاوت های برنج سرلاشه و برنج لاشه می توان تعداد دانه های سالم آن ها اشاره کرد.

برنج های سرلاشه از نظر ظاهر باید دانه های سالم زیادی داشته و برنج نیم‌دانه موجود در آن کمتر از 10 درصد باشد. این در حالی است‌که برنج لاشه از نظر ظاهری باید دارای دانه‌های شکسته‌ی بیشتر و نیم دانه‌های آن از 20 درصد کمتر باشد.

نحوه پخت

از برنج های سرلاشه معمولا برای پخت دسرهایی مانند شله زرد، شیر برنج و غیره استفاده می شود. اما می توان برای پخت هم از آن ها استفاده کرد. نحوه پخت برنج سرلاشه دقیقا شبیه به برنج های معمولی و سالم است و از دو روش کته و آبکش قابل پخت است.

آبکش

برای پخت برنج سرلاشه به روش آبکش باید برنج سرلاشه را با نمک کافی 2 الی 3 ساعت در آب بخیسانید. برای شروع پخت باید دو سوم قابلمه شما از آب پر شده‌باشد
و پس از جوش‌آمدن برنج را همراه با دو قاشق روغن مایع به آن اضا‌فه‌کنید. اضافه‌کردن روغن مایع به برنج موجب‌شده تا برنج به صورت دانه دانه در بیاید و بهم نچسبد. همچین برای قد‌کشیدن برنج می توانید در زمان پخت به آن چند قالب یخ اضافه‌نمایید.

زمانی که برنج آماده‌شد می توانید آن را آبکش کنید. برای این که برنج زودتر دم‌کشیده و آماده‌شود می توانید روی آن آب ولرم بریزید و برای جلوگیری از شفته‌شدن آن می توانید از آب سرد استفاده‌کنید. در نهایت اجازه دهید برنج دم بکشد و استفا‌ده نمایید.

کته

برای پخت برنج سرلاشه به روش کته ابتدا باید برنج را بشویید و آن را به مدت 1 الی 2 ساعت بخیسانید. در این زمان می توانید کمی آبلیمو به برنج اضافه نمایید تا دانه‌های برنج سفید شود و ظاهری زیبایی داشته‌باشد. برای پخت برنج سرلاشه به صورت کته باید حتما میزان آب آن را اندازه بگیرید تا برنج شما به هم نچسبد یا خشک نشود. برنج را در قابلمه با اندازه‌ی مناسب بریزید و به آن آب اضافه کنید. آب برنج باید یک بند انگشت از برنج بالاتر باشد.

اجا‌‌زه دهید برنج همراه با آب تقریبا به مدت 15‌دقیقه بجوشد و در زمان جو‌شیدن برنج را چند د‌قیقه یک بار هم بزنید. در نهایت زمانی که آب برنج تبخیر شد شعله آن را کم کرده و به برنج یک قاشق غذاخوری کرده یا روغن جامد اضافه کنید. اجازه دهید برنج 30 دقیقه روی شعله بماند تا دم بکشد. برنج سر لاشه یکی از برنج های پرطرفدار برای کته می باشد و معمولا بسیاری از افراد برای پخت برنج به روش کته از این نوع برنج استفاده می کنند.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا