اخبار برنجدانستنی هامقالات

آیا برنج کشت دوم سرطان زاست؟ تفاوت کشت دوم با اول

آیا برنج کشت دوم سرطان زاست؟ تفاوت کشت دوم با اول

در ماه مرداد، شالیکاران به کاشت محصولی می پردازند که در بازار به آن برنج کشت دوم می گویند. این محصول در آبان به ثمر‌رسیده و برداشت آغاز می شود. این محصول به عنوان بهترین برنج ایرانی معرفی می شود و در سطح جهانی، فروش بسیاری را از آن خود کرده است. در این مطلب همراه ما باشید تا به این موضوع بپردازیم که آیا برنج کشت دوم سرطان زاست یا خیر و سپس تفاوت آن با کشت اول را نیز بیان کنیم.

برنج کشت دوم چیست؟

اگر یکی از مشتریان دائم برنج باشید، قطعا نام برنج کشت دوم به گوشتان خورده‌است. حال اگر برایتان سوال پیش آمده است که اصلا این نوع برنج به چه محصولی گفته می شود، در این بخش خدمت شما عرض می کنیم. همان طور که از نام آن پیداست، کشت به معنی کاشت دستی یا ماشینی برنج است و دوم به این معناست که برنج ها در نوبت دوم کاشته می شوند.

برنج کشت دوم، در اوایل مرداد ماه کاشته می شود و در اواسط ماه آبان نیز برداشت آن صورت می گیرد. این محصول به عنوان گران ترین برنج ایرانی در سطح جهانی معرفی می شود. حال که تا این قسمت متوجه شدید که اصلا برنج کشت دوم چه برنجی است، به سراغ بررسی دیگر موارد پیرامون این محصول می رویم.

آیا برنج کشت دوم سرطان زاست؟

سیدرضا اسماعیل ‌زاده رئیس پژوهشکده صنایع غذایی مازندران در یک بیانیه اعلام کرده است که برنج کشت دوم آلودگی بسیار بالایی دارد. این محصول پس از برداشت برنج کشت اول، زمانی که باقی مانده شلتوک در زمین دارد به شکل خودرو رشد می کند و از مواد مغذی موجود در خاک استفاده می کند. در این طور مواقع، کشاورزان کوددهی بسیاری را انجام می دهند و سپس نوع دوم را می کارند.

درست است که این کار راندمان اقتصادی بسیار بالایی را به همراه دارد، اما تمامی آلودگی کودها وارد برنج می شود. از این رو می تواند عامل اصلی بروز بسیاری از بیماری ها مانند سرطان باشد. وی همچنین اشاره کرده است که بسیاری از مسئولان ناآگاه از این برنج حمایت می کنند، اما به مردم نمی گویند که باید چگونه پخته شود تا آلودگی از بین برود. در صورتی که افراد بدانند که نحوه پخت برنج کشت دوم چگونه است، می توانند بدون نگرانی از این محصول استفاده کنند.

نحوه صحیح پخت برنج کشت دوم چگونه است؟

همان طور که اشاره کردیم، اگر به درستی برنج پخته شود، دیگر خطر سرطان زا بودن و بروز بیماری افراد را تهدید نمی کند. اما نحوه صحیح پخت برنج کشت دوم به چه صورت است؟ همان طور که اقدام به پخت برنج به صورت آبکش یا کته می کنید، می توانید برای پخت این محصول نیز از همین روش استفاده کنید.

البته شایان ذکر است که باید حتما برنج را به مدت نصف روز بگذارید تا در آب نمک کامل خیس بخورد. آب نمک می تواند تا حد زیادی به ضد عفونی کردن برنج بپردازد که منجر به کشته شدن باکتری و ویروس ها می شود. با این روش می توانید سلامتی خود و خانوادتان را، صد در صد تضمین کنید.

بررسی تفاوت برنج کشت اول با برنج کشت دوم

سوال دیگری که برای بسیاری از افراد به وجود می آید این است که
برنج کشت اول با دوم چه تقاوتی دارد و چگونه متوجه شویم که برنجی که انتخاب می کنیم،
کشت اول است یا کشت دوم. در این بخش قصد داریم به صورت اختصاصی به این موضوع بپردازیم.

عطر برنج

کاشت دوم در زمانی کاشته‌می‌شود که از تابش مستقیم نور خورشید و بارارن بسیاری برخوردار است. به همین خاطر، نسبت به برنج کشت اول که در فصل بهار کاشته‌می‌شود، عطر بیشتری دارد.

وضعیت آبیاری

برنج کشت دوم به آبیاری بیشتری نسبت به نوع اول نیاز دارد. با این که این محصول از باران بیشتری بهره می برد، اما کشاورزان بایستی در هفته 2 بار این آن را آبیاری کنند.

زمین های کاشت

برنج کاشت دوم تنها در فریدون کنار و بابلسر کاشته می شود. به دلیل آبیاری بسیاری که دارد، تنها این دو شهر مجوز کاشت را دارند، با این تفاوت که نوع اول می تواند در بسیاری از شهرهای شمال کشور کاشته‌شود.

مقاوم بودن بذر

بذرهای برنج کشت دوم نسبت به اول مقاوم تر است. این موضوع به این دلیل است که نوع دوم در فصل پاییز کاشته می شود که دمای هوا بسیار پایین می باشد.

طبع برنج ها

برنج کشت اول طبع سردی را با خود به همراه دارد، اما کشت دوم طبعی گرم دارد.

قیمت بهره برداری

بهره برداری نوع دوم از اول گران تر است. به همین خاطر، کشاورزان کمتری کاشت این محصول را انجام می دهند.

برنج چین دوم را با کشت دوم اشتباه نگیرید!

پس از این که برنج کاشت اول توسط کشاورزان برداشت می شود؛ همان طور که در بخش های قبل نیز اشاره کردیم، شلتوک ها رشد خودرو گرفته و دوباره برنج دهی می کنند. به این برنج، برنج چین دوم می گویند. معمولا این برنج شکسته تر از کاشت اول است، اما چون هیچ کودی ندارد، کیفیت بسیار بالایی دارد.

برنج چین دوم نسبت به کشت دوم قیمت بیشتری دارد، اما در مقدار کمتری کاشته‌می‌شود. ناگفته نماند که این برنج نسبت به توع دوم در زمان محدودتری رشد کرده و برداشت آن انجام می شود.

برنج کشت اول را بخریم یا دوم؟

سوالی که همواره به وجود می آید این است که آیا باید برنج کشت اول را خریداری کنیم یا دوم؟ در این رابطه باید بگوییم که هیچ قاعده و اصولی وجود ندارد که نشان دهد برنج اول بهتر است یا دوم.

با توجه به ملاک خود، این که آیا می خواهد عطر بیشتری داشته باشد یا دانه های درشت تر، می توانید برنج کشت اول یا دوم را برای خود خریداری کنید. در رابطه با مزایای این دو محصول نیز می توان گفت که هر دو از مزایای بسیاری بهره مند هستند و تفاوت چندانی در این بین وجود ندارد.

راهنمای خرید برنج کشت دوم
راهنمای خرید برنج کشت دوم

راهنمای خرید

برای این که محصول با کیفیتی را خریداری کنید، نیاز است که برخی نکات را مد نظر خود قرار دهید که به عنوان راهنمای خرید برنح کشت دوم معرفی می شوند.

توجه داشته باشید که برنج کاملا خشک باشد

اگر برنج کشت دوم شما کامل خشک نشده باشد، به هنگام پخت، ظاهر خود را به خود نمی گیرد و طعم خوبی را نیز از آن خود نمی کند. اگر مرطوب باشد، نیاز است که با دستگاه خشک کن آن را کاملا خشک کنید. هرچه برنج خشک تر باشد، طعم دهی و پخت آن بهتر است.

از فروشگاه معتبر بخرید

مهم است که از یک فروشگاه معتبر خرید برنج خود را انجام دهید تا مطمئن شوید که محصولی با کیفیت به شما ارائه‌می‌شود. در این زمینه تحقیقات بسیاری را انجام‌داده و سپس خرید خود را از بهترین فروشگاه انجام دهید.

به تاریخ برداشت توجه کنید

مهم است که برنج شما آنقدرها هم قدیمی نباشد. این که افراد فکر می کنند که برنج تاریخ انقاضا ندارد، اشتباه است. برنج قدیمی بهترین بستر برای رشد شپشک و آفات است. پس توجه داشته‌باشید که در حال خرید محصولی هستید که در نزدیک ترین زمان برداشت شده‌است.

نحوه‌ی نگهداری

بعد از خرید برنج کشت دوم، نیاز است که مواردی را مد نظر خود قرار دهید تا به خوبی از آن نگهداری کنید. این موارد به شرح زیر هستند:

  • برنج خود را در کیسه نخی نگهدارید تا رطوبت را به خود جذب کند.
  • در جای خشک، خنک و فاقد نم نگهداری کنید.
  • محصول را در معرض هوای خنک قرار دهید تا آفت نزند.
  • کیسه را طوری قرار دهید تا از دیوار و زمینه فاصله داشته باشد.
  • یک حبه سیر داخل کیسه‌ی برنج بگذارید تا از بروز شپشک و کرم جلوگیری شود.
  • از جذب کننده‌ی اکسیژن برای استفاده کنید تا مانع از رشد آفات شود.
کلام پایانی

در این مطلب نیز مطالعه کردید، آیا برنج کشت دوم سرطان زاست یا خیر و اساسا چه محصولی است و نحوه صحیح پخت آن چگونه است؟
و متوجه شدید که یکی از بهترین برنج های ایرانی در سراسر جهان است. این محصول از نظر عطر، مقاوم بودن بذر، میزان آبیاری و غیره با کشت اول تفاوت های بسیاری را به همراه دارد. شما می توانید به راحتی این برنج را خریداری کرد‌ه و نگرانی بابت سرطان زا بودن یا آلودگی آن نداشته باشید؛ زیرا همان طور که در ابتدا نیز اشاره کردیم، اگر برنج را در آب نمک برای مدت زمان بالایی قرار دهید تا خیس بخورد، تمامی باکتریها و ویروسهای آب از بین می روند.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا