اخبار برنجدانستنی هامقالات

برنج پاکستانی بهتره یا هندی

برنج پاکستانی بهتره یا هندی؟ لیست تفاوت ‌ها و نحوه تشخیص

برنج‌های خارجی دارای انواع مختلفی هستند که محبوب‌ترین نوع آن‌ها برنج هندی و پاکستانی می‌باشند. لازم به ذکر است تا بدانید که این دو برنج با یکدیگر تفاوت‌هایی دارند. این تفاوت‌ها سبب شده‌اند تا اغلب افراد سوال کنند که برنج پاکستانی بهتره یا هندی؟ اگر شما عزیزان هم با این سوال مواجه هستید، برای یافتن پاسخ آن، می‌توانید در ادامه‌ی مقاله با ما همراه باشید.

معرفی برنج هندی و پاکستانی

پیش از آن که بخواهیم سوال شما عزیزان مبنی بر برنج پاکستانی بهتره یا هندی را پاسخ دهیم، بهتر است با هر دوی آن‌ها آشنا شوید. برنج هندی که با نام دیگر باسماتی نیز شناخته‌می‌شود، در کشور هند کشت‌شده و به سایر کشورها صادر می‌شود. شکل ظاهری و عطر برنج هندی بسیار مطلوب است که همین امر سبب‌شده تا در اغلب مجالس آن را استعمال کنند. برنج هندی از نظر ظاهری تقریبا شبیه به برنج ایرانی است.

برنج پاکستانی نیز همان‌گونه که از نامش پیدا است، در کشور پاکستان تولید‌شده و به سایر کشورها صادر می‌گردد. لازم به ذکر است تا بدانید که کشور پاکستان به عنوان یکی از بزرگ‌ترین تولید‌کننده و صادرکننده‌ی برنج در سر‌تا‌سر جهان است. برنج پاکستانی از نظر شکل ظاهری کوتاه‌تر از برنج هندی است که همین امر موجب شده تا قیمت آن نیز کمتر باشد.

برنج هندی چه تفاوتی با برنج پاکستانی دارد؟

همان طور که در ابتدا مقاله بیان کردیم، این دو برنج با یکدیگر تفاوت‌هایی دارند که باعث شده‌اند تا افراد با مسئله برنج پاکستانی بهتره یا هندی، مواجه شوند. در واقع، این تفاوت‌ها راهی برای تشخیص برنج پاکستانی از برنج هندی می‌باشند که تعدادی از آن‌ها شامل، موارد زیر می‌باشند:

تفاوت در عطر و بو

یکی از اصلی‌ترین تفاوت‌هایی که برنج هندی با برنج پاکستانی دارد، عطر و بوی آن‌ها است. برنج هندی بوی بسیار مطلوبی دارد که این بو از زمان کشت قابل استشمام است. اما، برنج پاکستانی فقط در زمان طبخ دارای بو و عطری خاص است.

تفاوت در نوع پخت

این دو برنج از نظر نوع پخت نیز با یکدیگر متفاوت هستند. افراد برای پخت برنج هندی می‌توانند بدون خیس کردن آن، به راحتی برنج را طبخ کنند. اما، برای پختن برنج پاکستانی حتما باید از چند ساعت قبل آن را در آب خیس نمایند. اگر این برنج از پیش خیسانده نشود، دانه‌های آن در زمان پخت، شکسته خواهند شد.

تفاوت در رنگ

برخی از افراد فکر می‌کنند که همه برنج‌ها رنگ سفیدی هستند؛ این تفکر تا زمانی است که یک برنج را با نوع دیگری مقایسه نکنند. زیرا، زمانی که دو برنج با هم مقایسه می‌شوند، می‌توان به راحتی مشاهده کرد که یکی از دیگری سفید‌تر می‌باشد و یا یکی کرم رنگ و دیگری سفید رنگ است. این اتفاق، در مقایسه برنج هندی و پاکستانی نیز صدق می‌کند. زمانی که این دو در کنار یکدیگر قرار می‌گیرند، به راحتی می‌توان سفید‌تر بودن برنج پاکستانی را مشاهده کرد.

تفاوت در مواد مغذی

یکی دیگر از تفاوت‌های این دو برنج، مواد مغذی داخل آن‌ها است. برنج پاکستانی نسبت به برنج هندی فیبر بیشتری دارد. فیبر موجود در این برنج خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی را به شدت کاهش می‌دهد. فیبر موجود در این برنج، می‌تواند مصرف کالری را کم کرده و جذب چربی‌ها را مهار نماید. علاوه بر کاهش ابتلا به بیماری‌های قلبی، این برنج سطح کلسترول را نیز کنترل می‌کند. اما، بهتر است تا بدانید که برنج هندی این خواص و مواد مغذی را ندارد.

تفاوت در قیمت

به علت کشت زیاد برنج پاکستانی، می‌توان بیان کرد که قیمت آن نیز ارزان‌تر است. به همین دلیل، افرادی که توانایی خرید برنج ایرانی را ندارند، آن را تهیه کرده و جایگزین می‌کنند. البته، ارزان بودن این برنج به معنی بی‌کیفیت بودن آن نیست بلکه به معنی فراوان بودن آن است.

برنج پاکستانی بهتره یا هندی؟

هم اکنون که به‌طور کامل با تفاوت‌های این دو برنج آشنا شدید، ممکن است سوال کنید که برنج پاکستانی بهتره یا هندی؟ در پاسخ به سوال شما عزیزان باید بیان کنیم که برنج پاکستانی بهتر از برنج هندی است. برخی از دلایل بهتر بودن آن را در بخش‌های پیشین بیان کردیم. اما، علاوه بر موارد ذکر‌شده، دلایل دیگری نیز وجود دارند که سبب بهتر شدن برنج پاکستانی شده‌اند که برخی از مهم‌ترین این خواص و دلایل، شامل موارد زیر می‌باشند:

  • برنج پاکستانی در مقایسه با برنج هندی، رنگ و بوی بهتری دارد.
  • برنج پاکستانی حاوی فسفر، روی، پتاسیم، منیزیم و …. است که این مواد در برنج هندی وجود ندارند.
  • برنج هندی دارای عطری است که برخی از افراد آن را دوست ندارند؛ اما، بوی برنج پاکستانی بسیار مطلوب‌تر است.
  • لازم به ذکر است تا بدانید که مصرف برنج پاکستانی، برای افرادی که دیابت دارند، مفید است.
  • برنج پاکستانی در مقایسه با برنج هندی، نیاسین بسیار زیادی دارد که وجود آن باعث‌شده تا خون در بدن به راحتی گردش پیدا کند.
  • در رابطه با مسئله برنج پاکستانی بهتره یا هندی، می‌توان تفاوت قیمت آن‌ها را نیز در نظر گرفت و بنا به ارزان بودن برنج پاکستانی آن را بهتر دانست.

نحوه تشخیص برنج هندی از برنج پاکستانی

شما عزیزانی که تصمیم به خرید برنج هندی یا پاکستانی را دارید، می‌توانید بر اساس تفاوت‌هایی که ذکر کردیم، به‌راحتی آن‌ها را از یکدیگر تشخیص دهید. زمانی که این دو برنج را در کنار هم قرار دهید، مشاهده خواهید کرد که برنج پاکستانی سفیدتر از هندی است. برنج هندی پیش از پخت نیز دارای عطری خاص است که اگر آن‌ها را استشمام کنید، به راحتی می‌توانید برنج هندی را تشخیص دهید. علاوه بر این، برنج پاکستانی نسبت به سایر برنج‌ها الخصوص نوع هندی، قیمت کمتری نیز دارد.

به یاد داشته باشید که علاوه بر این دو برنج، انواع دیگری نیز وجود دارند که برخی از فروشندگان ممکن است آن‌ها را جایگزین برنج هندی یا پاکستانی کنند. لذا، شما عزیزان برای پیشگیری از وقوع این اتفاق، بهتر است که برای خرید برنج به فروشگاه‌های معتبری مراجعه کنید. بهتر است تا بدانید که فروش اغلب این فروشگاه‌ها هم به صورت اینترنتی و هم به صورت حضوری می‌باشد.

روش‌های تشخیص برنج هندی و پاکستانی اصل و تقلبی

برنج هندی و پاکستانی نیز دارای انواع مختلفی هستند که برخی از افراد نوع تقلبی آن‌ها را تولید کرده و به فروش می‌رسانند. در واقع، آن‌ها نوع تقلبی را با قیمت نوع اصلی، به فروش می‌رسانند. شما عزیزان برای این که برنج تقلبی را تحت عنوان برنج اصلی خریداری نکنید، می‌توانید روش‌هایی را امتحان نمایید. شما با کمک این روش‌ها به راحتی می‌توانید تشخیص دهید که برنج هندی و یا پاکستانی فروشنده اصلی یا تقلبی است.

سوزاندن برنج

یکی از راه‌های تشخیص برنج اصلی از برنج تقلبی، سوزاندن دانه‌ای برنج است. برای این کار یک دانه برنج را برداشته و بسوزانید، اگر شعله ور شد، به معنی تقلبی بودن آن است. در‌واقع، نوع تقلبی از پلاستکی ساخته‌می‌شود؛ لذا در صورت آتش‌گرفتن، شعله‌ور می‌گردد. به یاد داشته‌باشید که فرقی ندارد آن برنج هندی است یا پاکستانی، در هر صورت اگر تقلبی باشد آتش خواهد گرفت.

خیس کردن برنج

یکی دیگر از راه‌هایی که می‌توانید تشخیص دهید برنج هندی یا پاکستانی مورد نظر شما اصلی است یا خیر، خیس کردن آن است. شما می‌توانید مقداری از برنج را در ظرفی که آب دارد بریزید، اگر آن‌ها در کف ظرف ته‌نشین شدند، به معنی اصل بودن برنج است. اما، اگر برنج‌ها در روی آب معلق ماندند، آن نوع تقلبی است.

کوبیدن برنج

برای خرید برنج، بهتر است که یک هاون را با خود به همراه داشته‌باشید. زیرا، شما با کمک هاون می‌‌توانید از اصل یا تقلبی‌بودن برنج، آگاه شوید. برای این کار لازم است تا مقدار کمی از برنج را در هاون ریخته و به آرامی بکوبید. اگر برنج به طور کامل خرد شد، نشان دهنده‌ی اصل بودن آن است. اما، اگر هسته برنج خرد نشد، بدانید که آن نوع تقلبی می‌باشد و از جنس پلاستیک ساخته‌شده است.

قرا‌ر‌دادن دانه‌های برنج در معرض نور خورشید

یکی دیگر از روش‌های تشخیص برنج اصلی یا تقلبی، قرا‌ر‌دادن آن در معرض نور خورشید است. برای این کار شما باید تعدادی از دانه‌های برنج را در یک ظرف در‌بسته قرار دهید و چند روز آن را در زیر نور خورشید بگذارید. پس از گذشت چند روز به سراغ ظرف بروید، اگر برنج‌ها سالم بودند، به معنی اصل بودن آن‌ها است. اما، اگر آن‌ها کپک زده‌بودند، به معنی تقلبی بودن آن برنج می‌باشد.

 

خلاصه مطلب

ما در این مقاله سعی داشتیم تا سوال شما عزیزان مبنی بر برنج پاکستانی بهتره یا هندی را پاسخ دهیم. به یاد داشته باشید که پیش از خرید حتما از اصل بودن برنج اطمینان حاصل کنید. گاهی اوقات ممکن است فروشندگان نگذارند شما روش‌های ذکر‌شده را امتحان کنید. در این صورت، بهتر است به فروشگاه دیگری مراجعه کنید؛ زیرا، این اتفاق نشان دهنده تقلبی بودن محصولات آن‌ها می‌باشد. فراموش نکنید که برای خرید برنج هندی، پاکستانی ، ایرانی و … بهتر است تا به فروشگاه‌ها و یا سایت‌های معتبری مراجعه کنید و برنج اصل خریداری کنید. اگر سوالی در این زمینه دارید و یا می‌خواهید محصولی را تهیه کنید، می‌توانید از همکاران ما یاری بگیرید.

 

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا